top of page

Teemanädal: Lindude ja loomade elu talvel. Taliharjapäev.

Õpetaja uuris vahtraninadelt, kas nad teavad, mis päev oli eile ehk 14.jaanuar. Teadsid, et oli pühapäev, aga vanarahva kalendri järgi oli eile taliharjapäev. Taliharjapäev on talve poolitav ehk talve selgroogu murdev päev. Vanarahvas uskus, et sellel ajal keerab karu koopas ennast teisele küljele magama, sest pool und on juba ühe külje peal magatud. Sellest päevast hakkab aeg kevade suunas liikuma ja sellel ajal peab olema pool loomatoidu varu veel alles ning siis hakkab ka lumi sulama. Lapsed said aru, et pool talve on möödas ja pool on veel ees. 

Sellel nädalal räägime lindude ja loomade elust talvel. Alustuseks sai iga vahtranina, kes teadis, kirjeldada mõne looma või linnu elu ja käitumist talvel. Lapsed oskasid rääkida ränd- ja paigalindudest. Paigalindudel on elu siin talvel raske ja seepärast peab ka inimene neid aitama- neile toitu viima. Teadsid, millised loomad magavad ja millised mitte, mida nad teevad kui ei maga.

Lindude teemal ka jätkasime. Tänane kunstiülesanne oli voltida-lõigata-kleepida kahe linnuga linnumaja. Kasutusel olid geomeetrilised kujundid: ring, ruut ja kolmnurk. Rühm tegi kõik koos samm-sammult. Majal tuli voltida katus ning lõigata alumine äär ära. Õpetaja oli ette juba teinud kõikidele majadele avad (ruut). Seejärel lindude kord: joonistada harilikuga ja topsiga paberile ette ring- ringid välja lõigata- ringile teha keskele poollõige, et saaks tiiba murda küljele- tiivale teha kääridega lõiked- peakuju lõigata ümaramaks. Edasi tuli teha linnule paberist silmad ja nokk (kolmnurk). Lõpetuseks kleepida lind majale ning soovi korral kaunistada, lisada omalt poolt midagi (nt söögikauss). Tutvusime 2024 aasta linnu ja loomaga, kelleks on kägu ja saarmas. Täna vaatasime lähemalt saarmast, tema välimust, eluviisi ja elukohta. Vaatasime ka õppevideot, kus oli näha, et saarmad on väga osavad ujujad, sest neil on varvaste vahel ujunahad, tugev saba ja lisaks väga tihe kasukas, mis hoiab loomakesed soojas isegi talvel jäises vees supeldes ja jahti pidades.

Järgmisena ootas meid loomade-lindude talvist käitumist tutvustav õppemäng " Kohane-põgene-maga", kus vaatasime erinevate Eestis elavate lindude loomade pilte ja lapsed näitasid vastavate liigutustega, kuidas antud loom või lind talve saabudes käitub. Lapsed teadsid paljude loomade talviste eluviiside kohta õigesti, oskasid vastata lisaküsimustele ja rääkida kuidas loomad erineval viisil kohanevad. Osad kohanejad kasvatavad näiteks paksu talvekasuka, teised koguvad toiduks talvevarusid ja kolmandad muudavad toidulauda vastavalt looduses leiduvale.5 views

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page