top of page

Vahtraninade Võlupuud ja Headuse puu vaimse tervise ja kodumaiste puude nädalal

Vaimse tervise ja "kiusamisest vabaks" teemanädalal rääksime, kuidas saame lasteaias enda ja oma sõprade vaimu tervena hoida. Vahtraninad mõistsid, missugune käitumine teeb enda ja teiste vaimu tervemaks või haigemaks. Lapsed pakkusid ise leidlikult, et pahur ja kiuslik käitumine on nagu viirus või bakter, mis levib lapselt-lapsele ja teeb nii kõik haigeks. Aga olemas on ka häid baktereid, kes head teevad, nii on ka heatahtliku käitumisega, see levib lapselt-lapsele ja nakatab kõiki headusega.

Kuna nädala teiseks teemaks on puud loodusrajal ja koduaias, nimetasid lapsed erinevaid metsa ja koduaia puid. Hiljem tegime ka väikese Kolletamispäeva (14.10) matka lasteaia ümbrusesse, kus lapsed tundsid ära pärnapuu, kuuse, lepa, kase, vahtra ja männi. Märkasime, et torm oli ka lasteaia ümbruses lammutanud ja pea kümme puud pikali lükanud või maha murdnud. Sügise märke otsides leidsime, et vaid kasekesed ja vahtrad on sügisrüüsse hakanud riietuma, teised on endiselt rohelised. Lapsed said teada, et põhjuseks on erakordselt soe septembrikuu ilm- puud ilmselt arvasid, et suvi veel kestab! Kuusekesi uurides õppisid lapsed, mida tähendab „igihaljas“ -igavesti roheline.

Kunstitöös panime kaks teemat kokku ja lapsed joonistasid võlupuu, kus elavad väikesed tegelased nimega „Vahtraninad“, kes on alati sõbralikud, nende Võlupuul asuvas kodus on alati lõbus, tore ja hea olla. Lapsed asusid väga suure õhinaga joonistama ja igaüks sai oma võlupuu ja müstilised tegelased ise välja mõelda. Pildid said väga erinevad ja huvitavad, lapsed kibelesid neist üksteisele jutustama. Järgmisel päeval jätkasime võlupuude teemal ja tuletasime meelde, mille poolest meie eilsed fantaasiapuud nii erilised on. Lastel oli meeles, et seal elutsevad (väljamõeldud) Vahtraninad saavad omavahel väga hästi läbi, on alati sõbralikud, abivalmid ja heatahtlikud. Arutlesime, missuguseid sõnu need Vahtraninad omavahel rääkides kasutavad, kas ja kuidas välja näitavad, et üksteisest hoolivad. Lapsed pakkusid erinevaid häid sõnu, mõned neist kirjutasime tahvlile nii, et lapsed häälisid ette ja õpetaja kirjutas. Tahvlile said sõnad „armas“, „kallis“, „nunnu“, „hea“ ja „sõber“. Meisterdasime seejärel oma rühma headuse puu, mille lehti kaunistavad head sõnad. Harjutasime paberi võrdseteks osadeks jagamist pooleks voltimise teel ning kujundi (lehe) paigutamist paberile punktide abil. Mitmed lapsed oskasid vastata, et voltimise teel tekkis ühest ristkülikust neli väikest ristkülikut. Edasise sammuna kirjutasid lapsed lehtedele vabalt valitud neli head sõna, lõikasid lehed välja ning kirjutasid kõikidele lehtedele ka oma nime. Sättisime need Vahtraninade võlupuule, kus kõik ilusad sõnad iga päev kenasti näha on! :)


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page